החזר מס לבעלי הכנסה גבוהה

במידה ושילמתם סכומים גבוהים יותר מאשר הייתם חייבים בפועל למס הכנסה, אתם זכאים לקבל החזרי מס בגובה ההפרש. כל אדם מחויב בתשלומי מס בהתאם למספר פרמטרים שונים, וחישוב הסכום נעשה בצורה שנתית – ולא באופן חודשי כפי שנהוג לחשוב. ככל ומשכורתו של אדם עולה – עליו לשלם מס הכנסה בסכומים גבוהים יותר בהתאם.

רפאל זיתוני כספית החזרי מס
מאת: רפאל זיתוני יועץ מס ומומחה למיסוי בפרישה

שינויים שחלו לאורך השנה בחייו של העובד יכולים להשפיע בדיעבד על סכומים שכבר שולמו במהלך שנת המס למס הכנסה. למשל, הבאת ילד לעולם, סיום תואר אקדמי או פיטורים גורמים לשינוי בחבות המס. בנוסף, לעיתים העובד לא מבצע תיאום מס, במידה והוא עובד במספר מקומות עבודה, ומשלם יותר מאשר הוא אמור.

חשוב לציין כי במדינת ישראל קיים מיסוי פרוגרסיבי על הכנסות משכר (סעיף 121 לפקודת מס הכנסה). לפיכך, בעלי הכנסה גבוהה משלמים אחוזים גבוהים יותר משכרם למס הכנסה, מאשר בעלי הכנסה ממוצעת. לדוגמה, שכיר המשתכר באזור 60 אלף ₪ בחודש ישלם מס גבוה בהרבה (שיעור מס של 50%) משכיר המשתכר בסכומים באזור 10 אלף ₪ (שיעור מס של 20%).

כאמור, שכירים בעלי משכורת גבוהה משלמים סכומים גבוהים מאוד למס הכנסה. רבים מהם זכאים להחזר מס לאחר שהתברר ששילמו מס מעבר לנדרש.

טיפים להתנהלות נכונה לקבלת החזרי מס

בדיקה – מומלץ לבצע בדיקת זכאות להחזר מס לאחר תום שנת המס. כמו כן, מומלץ להכיר את הפרמטרים הנפוצים המזכים בנקודות זיכוי מס שיכולים לחול עליכם במהלך השנה, או שחלו בשנים האחרונות, כדוגמת הולדת ילד. במצב של ספק, כדאי ומומלץ להתייעץ עם לחברה המתמחה בהחזרי המס.

שמרו מסמכים – טיפ נוסף הינו לשמור על מסמכים ואישורים מהעבודה. מומלץ להחזיק קלסר מסודר שיכיל את תלושי השכר שלכם, אישורים מסוימים שהתקבלו ממקום העבודה ומסמכים נוספים. תיעוד זה יקל עליכם מאוד בעת הגשת הבקשה לקבל החזרי מס ויסייע לכם להוכיח את זכאותכם. השגת הטפסים במועד מאוחר יותר עלול להיות מסובך מאוד ואולי אף ימנע מכם מלכתחילה להגיש את הבקשה.

לסיכום, עובדים רבים בעלי שכר גבוה זכאים לקבל החזרי מס שיכולים להגיע להיקפים גבוהים. כדאי לבדוק כמה עליכם לשלם ולא לסמוך רק על המעסיק, וכן לשמור תלושי שכר ומסמכים נוספים שיעזרו לכם בהמשך.

עודכן בתאריך: 12 ביוני 2023