למי מגיע החזר מס? אולי המדינה חייבת לך כסף!

מי יכול לקבל החזר מס? כל מי שמרוויח ומשלם מיסים במדינת ישראל עשוי להיות זכאי. זכאות להחזר מס נובעת מגביית מס עודפת במהלך שנת מס נתונה. דבר זה ניתן לבדוק ולברר בסוף שנת המס, לאחר שמשקללים נתונים וזכאויות שונות שנצברו לאורך השנה. במקרים בהם יוצא ששיעור הניכוי במקור, אשר התבצע מדי חודש, היה גבוה משיעור המס שהיה על העובד לשלם בחישוב שנתי, ניתן להגיש בקשה להחזר המס העודף שנגבה מרשות המיסים בחזרה לאזרח.

למי מגיע החזר מס? הנה כמה דוגמאות:

 • עובד המתפרנס בכמה מקומות עבודה ואשר לא ביצע תיאום מס – עובד כזה משלם כמעט בוודאות יותר מדי מס וזאת מכיוון שבאחד ממקומות העבודה לפחות מנכים לו את המס המירבי.
 • עובד שפוטר מעבודתו ולא עבד בחלק משנת המס זכאי להחזר על המס ששילם בתקופה שעבד.
 • מי שמבצע תשלום עצמאי (כלומר לא דרך משכורת) לקרן פנסיה, ביטוח חיים וכדומה.
 • שינויים במצבכם האישי: לידת ילדים, נישואין או גירושין, תשלום דמי מזונות, מעבר למגורים באזור בעל עדיפות לאומית (הנגב, הגליל, הגולן וכו') ועוד.
 • חיילים משוחררים
 • עולים חדשים
 • והרשימה עוד ארוכה.

בשל המורכבות האפשרית של תהליך הבדיקה, בייחוד בפעם הראשונה אחרי מספר שנים שחלפו ולא ביררתם, כאשר יתכן ומגיעים לכם החזרי מס הכנסה כמה שנים אחורה, מומלץ מאד לפנות למי שיודע איך לקבל החזר מס עבורכם באופן מיטבי – כלומר, למישהו מקצועי שזהו תחום עיסוקו.

זכאות להחזר מס הכנסה לעצמאים

קיימת אפשרות לזכאות לקבל החזרי מס לשכירים ועצמאים כאחד. יחד עם זאת, לאור ההבדלים בין השניים באופן ההתנהלות מול רשויות המס, ישנם גם הבדלים באופן התהליך לקבלת ההחזר, במידה ומגיע.

לאורך שנת המס משלם עצמאי מס על הכנסתו המשוערת באמצעות מקדמות, ובסוף השנה נערך חישוב מפורט בהתאם לדו"ח אותו הגיש. היה ומצא פקיד השומה כי גביית המס הייתה עודפת, יקבל העצמאי החזר מס.

ישנם מצבים נוספים בהם מגיע לעצמאי לקבל החזר מס – הנה כמה דוגמאות:

 • אם סגר את העסק והפך לעובד שכיר.
 • הוצאות שלא נכללו בדו"ח שהגיש.
 • נקודות זיכוי והטבות מס שלא נוצלו.
 • ויש עוד.

המסקנה – שווה בדיקה.

איך בודקים אם מגיע לי החזר מס? צפו:

אני שכיר, האם מגיע לי החזר מס?

ישנן סיבות רבות המעניקות זכאות להחזר מס לעובד שכיר. חופשת מחלה ממושכת מזכה את העובד בהחזר על מס ששילם לאורך שנת מס נתונה; עבודה או שהייה בחו"ל במהלך שנת המס; ביטוח משכנתא שהעובד משלם; פעילות בשוק ההון; מתן תרומות; ועוד ועוד. כאן תוכלו לדעת לאיזה שכירים מגיע החזר מס >>

מי זכאי להחזר מס כששני ההורים עובדים?

הטבות מס להורים עובדים ניתנות למשפחות כדי להקל עליהן את פרנסת המשפחה וכלכלתה. בדצמבר 2011 אושר תיקון לחוק מס הכנסה, המעניק זכאות לנקודות זיכוי גם לאבות, וזאת בשונה מהמצב שהיה קיים עד אז, לפיו רק אימהות היו זכאיות להחזר מס בגין הורותן.

לפיכך, משנת 2012 אבות מקבלים נקודת זיכוי אחת בשנת לידתו של הפעוט ובשנת המס בה ימלאו לו 3 שנים, ושתי נקודות זיכוי בשנה שלאחר שנת לידתו של הפעוט ובשנה שלאחריה. לגבי החזר מס לאמהות, בנוסף לנקודות הזיכוי הרגילות בגין ילדים תינתן נקודה נוספת בגין כל ילד משנת המס שלאחר שנת לידתו ועד לשנת המס שבה מלאו לו 5 שנים.

מכיוון שניתן לקבל החזר מס 6 שנים אחורה, גם אם מלאו לילדכם 4 או 5, ולא הייתם מודעים לזכאותכם – תוכלו לקבל החזר מס כמה שנים אחורה – כדאי, לא?

ישנן דקויות בתחום החזרי המס, שבמצטבר יכולות לזכות אתכם במאות ואלפי שקלים נוספים אם תבחרו להגיש בקשה להחזר מס באמצעות חברה מקצועית, לעומת המקרה בו תגישו את הבקשה לבדכם.

החזר מס הכנסה בגין תרומה

כדי לעודד אזרחים לתרום לעמותות ולמטרות שונות, מעניקה המדינה זיכוי ממס על הסכום הנתרם. המדינה מגדירה רשימה ארוכה למדי של עמותות וגופים המוכרים על ידה לצורך תרומה, ותרומה אליהן מעניקה זיכוי ממס בשיעור של עד 35%.

המדינה מגדירה סכומי מינימום ומקסימום לתרומה שבגינה ניתן לקבל החזר מס, וכיום הסכום נע במרחב הנדיב שבין 180 שקלים ל-9 מיליון שקלים. כדי שאזרחים לא ינצלו את עניין התרומה בפרצה בחוק המאפשרת להקטין את תשלום המס הכולל שלהם, לא יינתן זיכוי על תרומה העולה על 30% מסך ההכנסה החייבת במס. יחד עם זאת, סכום הגבוה מהאמור ניתן לפרוש על פני 3 שנים, כלומר להעביר את הסכום העודף לשנים הבאות.

החזרי מס הכנסה על בסיס סעיפים נוספים

ציינו קודם כמה שנים אחורה אפשר לקבל החזר מס, וחשוב להדגיש שזה לא מוגבל רק לנושא נקודות זיכוי בעקבות לידתם של ילדים אלא באופן כללי – 6 שנים אחורה הם טווח רחב בו כמעט לכל מי שלא הגיש דו״ח באופן סדיר ישנם סעיפים וקטגוריות נוספות בגינם ניתן לקבל החזר מס. מומלץ לבדוק אם המדינה חייבת לכם כסף, ויש לעשות זאת אצל מקצוענים.

מתי מקבלים החזר ממס הכנסה?

שאלה מצויינת – זה תלוי מתי עושים החזר מס, כלומר, באיזה תאריך הגשתם את הבקשה להחזר. המועד בו הגשתם את הבקשה וכמות העומס שיש על העובדים ברשות המיסים יקבעו מתי נכנס החזר מס, אך לרוב מדובר בזמן שאינו עולה על חודשים ספורים אם מדובר בתקופת שיא העומס. עד מתי אפשר להגיש החזר מס? אפשר כל השנה, בעיקרון.

האם מגיע לך כסף מהמדינה? פנה אלינו עוד היום ותן למומחים של כספית להחזיר לך את הכסף שמגיע לך במהירות, בקלות וללא תשלום מראש!

שאלות ותשובות נפוצות

 • לצורך הגשת בקשה נדרשים מס' מסמכים כאשר העיקריים הם טופס 135 וטופס 106 (ניתן להוריד כאן).

  נוסף על כן, נדרשים טפסים ומסמכים נוספים, לפי הסטטוס והנתונים האישיים של כל נישום כגון, אקדמאיים, גמלאים, חד הורי וכו'. צרו איתנו קשר לפרטים המלאים.

 • אי אפשר לדעת בוודאות, שכן חישוב החזר מס הוא מורכב מאוד. כדאי לפנות לאנשי מקצוע שמכירים את החוק, יודעים מה לבדוק, ויגישו את כל המסמכים הדרושים בשבילכם. זה בדיוק מה שאנחנו עושים בכספית כבר למעלה מ-20 שנה.

 • בהחלט! ניתן להגיש בקשות להחזר מס עד 6 שנים אחורה. אבל לא כדאי לחכות יותר מדי: אם שנת המס תסתיים ולא הגשתם את הבקשה, החמצתם את ההזדמנות.

עודכן בתאריך: 23 בפברואר 2023