ניכוי מס: דברים שלא ידעתם על ניכוי מס הכנסה

כל אדם עובד משלם מס הכנסה. שכירים, עצמאי, אפילו מובטל. כולנו שותפים להסכמה שבשתיקה, לפיה אנו מפרישים נתח מרווחינו לטובת המדינה, והיא בתמורה דואגת לנו לביטחון, לתשתיות, חינוך, תרבות וכו'. על פניו, עסקה מוצלחת לשני הצדדים. בפועל, ניכוי המס הוא מערכת מורכבת וסבוכה, כמיטב הביורוקרטיה שהתפתחה פה עם השנים, ולאזרח הקטן אין הרבה מה לעשות בנדון. או שבעצם יש?

לפני הכל, כדאי להכיר קצת את מערכת גביית המסים. איך פועל המנגנון ואיפה טמונים הכשלים.

מהו ניכוי מס הכנסה?

ניכוי מס הוא בעצם מס ההכנסה אותו מטילה המדינה, באמצעות רשות המסים, על הכנסות האזרח, כתאגיד או כיחיד. תשלום המס הוא פרוגרסיבי, ומתבצע בהתאם למדרגות מס: ככל שעולה הסכום החייב במס הכנסה, כך עולה אחוז תשלום המס. זאת במטרה להקל את נטל המס על השכבות החלשות ובעלי שכר נמוך.

מהו ניכוי מס במקור?

משמעות הביטוי "ניכוי מס במקור" היא שמקור הכסף מנכה את המס. למשל, עובד שכיר מקבל את משכורתו בתום כל חודש עבודה לאחר ניכוי מס הכנסה במקור. מקום העבודה הוא מקור הכסף והוא מנכה משכר העובד את שיעור המס המתאים (לפי מדרגות המס).

דוגמה נוספת היא המס החל על רווחי הון ודיבידנדים מניירות ערך: הבנק מנכה את המס ישירות מרווחי הלקוח. ודוגמה מן השטח: ניקח ספק כלשהו שמכר סחורה או העניק שירות בשווי 40 אלף שקל. הספק מגיש ללקוח אישור על ניכוי במס בגובה 10%. על מקבל השירות לבצע את התשלום כך: 36 אלף שקלים לספק, ו-4 אלף שקלים, שהם 10% מהסכום המקורי, לשלטונות המס.

עד כאן פרק תשלום המס, אותו מבצעת המדינה לעילא ולעילא. המנגנון דופק היטב, אין מילה רעה לומר. הבעיה מתחילה כשהאזרח יכול לקבל חלק מהכסף ששילם בחזרה. למשל, אם בסוף השנה מתברר כי שילם יותר מדי מס הכנסה. או אם עומדים לרשותו זיכויים. איך ידע מזה? מי טורח לעדכן אותו? לא המדינה, זה בטוח.

מהן נקודות זיכוי במס?

נקודת זיכוי מסמלת סכום כסף אותו מחזירה המדינה לאזרחיה בהתאם לקריטריונים קבועים וידועים. בעצם, לא לגמרי ידועים, ומיד הפירוט.

כל עובד תושב ישראל זכאי ל-2.25 נקודות זיכוי. הסיבוכים מתחילים כשיורדים לפרטי פרטים. יש נקודות זיכוי בגין בן/בת זוג שאינו עובד, זיכוי בגין גירושים או פרידה של בני זוג, זכאות בגין לימודים גבוהים (לפי סוג התואר), להורים לילדים בעלי מוגבלויות, לבעלי תעודת הוראה, זיכוי על ילדים (לפי גילאים), מזונות, אישה עובדת. והרשימה עוד ארוכה.

מכירים את הרשימה? סביר להניח שעיון מדוקדק בה יגרום לכם לקפוץ באושר ולמצוא את עצמכם בה. האם אתם מקבלים את מלוא הזיכוי ממס כפי שמגיע לכם? סיכוי גבוה שבמהלך השנה נוכה מס מעבר לצורך עקב הצהרה שגויה בעת מילוי טופס 101 ו/או חוסר יכולתו של המעביד להעניק לעובד את כל הטבות המס המגיעות לו במהלך השנה השוטפת.

החזר מס לשכירים

מעבר לנקודות הזיכוי, קיימות דרכים וצורות נוספות להחזיר לעובד חלק מתשלום המס. תקופות בהן העובד לא עבד או השתכר מעט, מתן תרומה המזכה בהחזר מס הכנסה, פעילות בשוק ההון, אי ביצוע תיאום מס במקרה של ביצוע מספר עבודות במקביל, עבודה בחו"ל במהלך שנת המס ועוד.

גם אזורים ויישובים מסוימים בארץ זוכים להקלה בנטל המס, למשל יישובי הנגב וגבול הצפון בשל המצב הביטחוני. ישנם גם יישובי פריפריה שהמדינה מעודדת התיישבות בהם על ידי זיכוי ממס ההכנסה, ואזורים שהוכרזו כבעלי עדיפות לאומית (רמת הגולן, נגב והערבה, הגליל, יהודה ושומרון).

איך נחסוך לעצמנו תשלום מס

כאמור, רב החסר על המלא. אלא שבמקרה הזה, אי ידיעה פירושה פחות כסף שחוזר לידי האזרח. החזרי מס הכנסה הם דרך חוקית, כשרה ומהירה לקבל כסף המגיע לכם בחזרה מהמדינה בגין גבייה עודפת.

כספית החזרי מס פועלת במטרה לסייע לכם ציבור השכירים, במימוש הזכויות המגיעות לכם מרשויות המס בישראל. צרו קשר עוד היום ונשמח לעזור לכם לממש את הזכאויות וליהנות מפטור מתשלום מס ומזיכויים מתאימים.

אולי המדינה חייבת לכם כסף! 

מחשבון בדיקת החזר מס מהירה לשנים 2017-22

אנו שמחים לבשר לך כי קיימים 0% סיכוי להחזר מס.
רוצה לדעת בכמה כסף מדובר? השאר פרטים ונחזור בהקדם.

    עודכן בתאריך: 20 בספטמבר 2023