קרנות איריות

סיכום מנהלים קצר: הכי טוב לקנות קרנות איריות, ולעשות את זה בבורסה בת"א. זה כי הן לא אמריקאיות (הכי חשוב) ולא ישראליות (קצת חשוב).

ולמי שרוצה את השורה התחתונה בלי לקרוא את הכל, אז הנה (אבל בכל זאת שווה שתקראו את הכל):

  • קרן אירית קצת יותר טובה מקרנות לא אמריקאיות אחרות.
  • משקיעים בקרן לא-אמריקאית משלמים מס פעמיים: גם על הדיבידנד וגם שוב על אותו כסף במכירה.
  • משקיעים בקרן אמריקאית משלמים מס רק פעם אחת, על הדיבידנד, אבל אז צריך ממש להשתדל לא למות – כי יש מס ענק.

בואו נתחיל בהתחלה. אם אתם אנשים נורמליים, מה שאמור לעלות לכם בראש עכשיו זה "מה הקשר לאירלנד?" כי באמת, בנאדם נורמטיבי, אומרים לו אירלנד, ישר חושב: גינס, מוזיקה וריקודים, נוף יפה, בוסטון, קתולים, ג'ינג'ים. מה הקשר לפיננסים? אז לפני אלפי שנים, האירים היו מדינה של גינס, ומוזיקה, ופאבים. היום הם בעיקר מדינה של מקלטי מס.

מה זה מקלט מס?

מקלט מס זה כשמדינה עושה חוקים שנותנים הטבות מס מטורפות לסוג מסויים של עסקים ואז מעודדים אנשי עסקים מהסוג הזה לעשות עסקים באותה המדינה.

אחד ממקלטי המס הפופולרים באירלנד נוגע להשקעות במדינות זרות. חברה אירית (או "יישות" אירית, אם אתם רוצים להיות פלצני מסים, ומי לא) שמחזיקה חברה אמריקאית משלמת רק 15% על דיבידנד שהיא מקבלת. כל יישות אחרת שהיא לא אירית משלמת 30%, ישראלים ועוד קומבינטורים משלמים 25%. אם אתם משקיעים בקרן שמאוגדת בישראל (ומשלמת מס בישראל) תשלמו 25%, ובאירלנד 15%.

למה קרן סל אירית קצת יותר טובה מקרנות לא אמריקאיות אחרות?

מה זה דיבידנד? אם חברה החליטה לחלק את הרווחים שלה לבעלי המניות, כל מי שמחזיק מניה יקבל פתאום קצת כסף בחשבון שלו. כשמחזיקים מדד כמו ה-s&p 500 מקבלים משהו כמו 1% לשנה בדיבידנדים.

בואו נתחיל לחשב חישובים. השקעתם במדד s&p 500 השקעה סולידית של 100,000 שקל. עברה שנה. קיבלתם דיבידנד של 1,000 שקל. האמריקאים גזלו מכם 250 שקלים. אם הייתם גרים באירלנד, היו גוזלים מכם רק 150 שקלים. יעני 100 שקל הפרש, על 100,000 שקל השקעה. ואו. תעצרו הכל ולכו לאכול ארוחת בוקר בבית קפה, חסכתם עכשיו מאה שקל!

אוקיי אבל מה אם הדיבידנד היה גדול יותר? תוכלו לראות שכבר מעל 20 שנה שהוא שני אחוז, ואם נחזור 30 שנה לעבר זה יהיה 5%. אז בואו נחשב מה יקרה אם הלא ייאמן יקרה ונחזור ל5%: השקעה של 100,000 שקלים תשלם 5,000 שקלים דיבידנד. קרן ישראלית תשלם 25% מס, או 1,250 שקלים, וקרן אירית תשלם רק 15% מס שזה 750 שקלים. יעני עשינו קופה של 500 שקל. זה כבר כסף.

ואני יודע מה עובר לכם בראש. ריבית דריבית. אתם אומרים 100-500 שקל לשנה, בריבית דריבית זה הרבה כסף. ואני מסכים איתכם. אז תקנו קרן אירית, אם הבחירה היא בין קרן אירית לקרן ישראלית.

חלק 2: משקיעים בקרן לא-אמריקאית משלמים מס פעמיים, גם על הדיבידנד וגם שוב על אותו כסף במכירה

אבל מה עם קרן אמריקאית? בקרן אמריקאית, נשלם 25% על הדיבידנדים (כמשקיעים ישראלים) ואז נצטרך להשקיע מחדש את הדיבידנד. כל רבעון נקבל כסף ונקנה שוב. אבל זה לא ביג דיל כנראה, כי אנחנו בכל מקרנ קונים מניות כל חודש חודשיים, אז פשוט נוסיף את זה לקניה החודשית שלנו.

קופצים לסוף הסיפור – מוכרים מניות. כשאנחנו מוכרים את המניות שלנו כדי לקנות דירה, צריך לשלם מס רווחי הון במדינה שאנחנו גרים בה, ישראל, של 25%.

אם השקענו בקרן אמריקאית, כשקיבלנו את הדיבידנד של ה-1,000 שקל, שילמנו 25% מס, נשארו לנו 750 שקלים. איתם קנינו שוב את המדד, אבל במחיר הנוכחי שלו.

כשהשקענו בקרן ישראלית ואירית, אז מבחינת ישראל, זה כאילו (שימו לב למילה כאילו, אני לא מדייק) לא קיבלנו באמצע דיבידנד ולא שילמנו עליו מס. למרות שכן שילמנו, וזה יוצא כפל מס. דרמטי? לא דרמטי.

אז בואו נשמע מה כן דרמטי.

חלק 3: משקיעים בקרן אמריקאית צריכים ממש להשתדל לא למות – כי יש מס ענק

בעיקרון, אם משקיעים ישירות (לא דרך הפנסיה ולא דרך חברה בע"מ) במניות ונכסים אמריקאים, אם מתים יש מס ירושה. מס ירושה עצום כאילו. 30% מהכסף. לא מהרווח, מהכסף. בדוגמה שלנו, שהשקענו מאה אלף שקל, ואנחנו פה מנסים לחסוך כמה מאות שקלים במס, פתאום מפסידים 30,000 שקלים. אמאלה. ממש אמאלה.

בואו נדבר על זה רגע. קודם כל, זה לא רלוונטי לאמריקאים. כי לאמריקאים המס ירושה הוא רק אם הם מורישים מעל מליוני דולרים. זה גם לא רלוונטי למשקיעים קטנים מאוד, כי המס הוא מעל כמה עשרות אלפי דולרים.

אני אישית לא מתעסק עם ה-IRS, לכן אני לא רוצה להחזיק קרנות אמריקאיות, לכן אני בשמחה משלם את המס הכפול על הקרן האירית וזה סוף הסיפור.

אבל רגע, קרנות סל איריות הן יקרות בעמלות קניה ומכירה!

נכון, אלא אם אתם קונים אותן בבורסה הישראלית. יש כיום 3 קרנות איריות מעולות שאפשר לקנות בבורסה הישראלית, בשקלים, וזה ממש זול מבחינת עמלות. אם אתה לא אזרח אמריקאי, תקנה קרן אירית זולה בשקלים בבורסה הישראלית ואל תקשיב להייטרז.

אולי יעניין אותך גם:

נתי אהרונוביץ ייעוץ פיננסי אונליין
נינג׳ה פיננסית
כלכלן מנוסה ומשופשף, מנהל קבוצת "נינג'ה פיננסית" ומלווה משפחות, יזמים ובעלי עסקים - כל מי שרוצים לשפר את ההתנהלות הכלכלית ולהבין איך להפיק את המקסימום מהכסף שלהם.

עודכן בתאריך: 30 בנובמבר 2023

דילוג לתוכן