תיקון 190: איך הוא משפיע על הפנסיה?

על הנייר, תיקון 190 הוא שם קוד די משעמם לשורה של שינויים בחישובי תשלום המיסים של אנשים לקראת פרישה. בפועל, מדובר בהחלטה שאם מבינים אותה לעומק, אפשר לסדר מחדש את החסכונות שלנו וליהנות משורה של הטבות שגם יעברו בירושה לדורות הבאים.

כספית החזרי מס

כספית החזרי מס

ייעוץ פיננסי והחזרי מס

הגעתם לגיל שאפשר לתכנן את הפנסיה שלכם ולהבטיח לעצמכם חיים נוחים יותר, אחרי כל כך הרבה שנים של עבודה קשה. בדרך הזאת, יש הרבה מושגים עמומים ומשונים שלפעמים מקשים עלינו להבין איך כדאי לנהל את הכספים שלנו, ואחד מהם הוא תיקון 190 לפקודת מס הכנסה.

זהו שינוי בפקודת מס הכנסה שהוא אמנם לא חדש, אבל משמעותי. כזה שמאפשר למקסם את הרווחים לקראת היציאה לפנסיה וגם את הכסף שבבוא היום נוריש הלאה לדורות הבאים. אז איך זה עובד ולמה זה חשוב כל כך? בואו נעבור על זה שלב אחר שלב.

מה זה תיקון 190 לפקודת מס הכנסה ומה המשמעות שלו?

במאי 2012 פורסם "תיקון 190 לפקודת מס הכנסה", שבפועל מתייחס לא רק לתיקון אחד, אלא לשורה של תיקונים בחישוב גביית המס של אנשים שמתקרבים לגיל הפרישה.

בפועל, אם אתם מעל גיל 60, החוק מאפשר לכם להפקיד כספים מאפיקי החיסכון השונים שלכם אל תוך קופת גמל ייעודית, ליהנות מדמי ניהול נמוכים וממס בשיעור של 15% על הרווח הנומינאלי, במקום מס רווחי הון שעומד על 25% מהרווחים הריאליים (ההטבה רלוונטית רק אם ברשותכם פנסיה מזערית).

אז מה היתרונות והחסרונות של תיקון 190?

לפני שנצלול לדיון החשוב הזה, זה המקום להזכיר שבכל פעם שאנחנו מקבלים החלטה שקשורה בניווט כספי החסכונות שלנו, כדאי להיזהר מהמלצות גורפות ולעשות זאת רק לאחר בחינה אישית ומעמיקה של המצב שלנו.

עכשיו, באופן כללי, להחלטה להעביר כספי חיסכון לקופת גמל במסגרת תיקון 190 יש מטבע הדברים יתרונות וחסרונות בולטים שכדאי להתעכב עליהם.

נתחיל מהיתרונות:

  • קופות גמל שמוכרות במסגרת תיקון 190 מציעות דמי ניהול נמוכים באופן יחסי, תוך מתן הטבות מס ברכישה,
  • אפשרות לעבור בין אפיקי השקעה ללא יצירת אירוע מס (שכרוך בדיווח למס הכנסה),
  • קבלת הלוואות על הכספים בתנאים נוחים,
  • הטבת מס במעמד ההפקדה,
  • ומיצוי הפטור ממס גם בירושה (שעליה נרחיב בהמשך).

מנגד, כמו בכל דבר בחיים, גם כאן יש חסרונות אפשריים שכדאי להתעכב עליהם:

  • קודם כל, אם עדיין לא הגעתם לגיל 60, עדיין תוכלו להפקיד כסף לקופות הגמל האלו, אבל לא למשוך אותו כשתצטרכו.
  • אחרי גיל 60, תוכלו למשוך את הכסף רק אם התחלתם לקבל קצבה מחיסכון פנסיוני או פנסיה תקציבית.
  • בנוסף, עם עליית האינפלציה, ייתכן כי אפיקי השקעה אחרים יניבו תוצאות טובות יותר בטווח הארוך, אם כי אף אחד מאיתנו לא חוזה עתידות ואי אפשר באמת לדעת מה באמת עדיף במקרה הספציפי שלכם.

וגם, חשוב להגיד, לאנשים שנולדו עד ליום 31.12.1948 ישנן גם הטבות אחרות שאפשר להשתמש בהן כחלק ממכשירי חיסכון אחרים. לכן, שוב, בדיון הזה אין תשובות נכונות ושגויות – אלא רק את אלו שמתאימות לכם.

מה זו קצבה מזכה ולמה חשוב להכיר את המושג הזה?

אם החלטתם להפקיד סכום גדול של כסף לקופת גמל במסגרת תיקון 190, כדאי לזכור שנכון לכתיבת שורות אלו באמצע 2023, 36,000 שקלים מתוך הסכום הזה ייחשבו כ"קצבה מזכה".

כלומר, הכסף הזה מצד אחד יהיה מוכר לצורך הפחתת תשלום המיסים בפנסיה, אך מהצד השני, ההכרה הזאת היא בדיוק מה שהופך אותו ללא נזיל, עד שתגיעו לגיל הפרישה.

לאחר שתפקידו את הסכום המינימלי הזה, כל סכום נוסף שתפקידו בהמשך שנת המס יוגדר כ"קצבה מוכרת" אשר פטורה ממס.

איך תיקון 190 משפיע על כספי הנפטר ועל הירושה?

אחת הבשורות המשמעותיות בתיקון 190 קשורה ביכולת להעביר את הפטור ממס גם ליורשים. כך, אם חלילה אדם נפטר לפני גיל 75, הכספים שחסך (אשר מוגדרים כקצבה מוכרת) יעברו ליורשים שלו בלי שיצטרכו לשלם מס רווחי הון עליהם.

לכן, למרות שזה דבר שאף אחד לא אוהב לחשוב עליו יותר מדי, השקעה במסגרת התיקון הזה יכולה בהחלט להועיל למי שרוצים להגדיל את הסכום הפטור ממס שיעבור הלאה ליקיריהם בלכתם. בפטירה לאחר גיל 75 הכספים יהיו חייבים במס נומינלי בשיעור 15% על הרווחים.

תיקון חוק 190 לגמלאים: עוד כמה כוכביות מעניינות לסיום

תיקון 190 גם מוביל להגדלה הדרגתית של הפטור ממס על קצבה מזכה (נזכיר: הקצבה שחייבת במס). בשנת 2025, שיעור הפטור ממס צפוי להגיע ל-67 אחוזים מגובה הקצבה.

בנוסף, התיקון גם מאפשר לבצע הליך שנקרא קיבוע זכויות, כדי להחליט כמה מכספי הפנסיה למשוך במשיכה חד פעמית וכמה לקבל כקצבה חודשית, תוך מיצוי מיטבי של הפטור ממס שניתן בכל אחת מהאפשרויות האלו.

ובשורה התחתונה: חיסכון בכלל וחיסכון לפרישה בפרט דורשים קודם כל להבין את המשמעויות העמוקות של ההחלטות שלנו ולגבש את האסטרטגיה שמתאימה לנו, בהתאם למיסוי, המצב הפיננסי שלנו, התחזיות והציפיות לעתיד. בדרך הזאת, אנחנו ממליצים להגיע לייעוץ פרישה, שיעזור לכם להתחיל פרק חדש, רגוע ויציב יותר, אחרי כל כך הרבה שנים של עבודה ועשייה.

כספית החזרי מס
ייעוץ פיננסי והחזרי מס
כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים – החזרי מס לשכירים, ייעוץ פרישה לפנסיה, קיבוע זכויות, החזרי מס שבח ועוד. השירות מבוצע ע"י חשבונאים ויועצי מס מוסמכים, בעלי שנות ותק וניסיון של למעלה מ-15 שנה.

עודכן בתאריך: 14 בנובמבר 2023

דילוג לתוכן